Reklama
  • Środa, 16 listopada 2016 (08:00)

    Aruba - wyspa zwana szczęśliwą

Na najbardziej słonecznej karaibskiej wyspie temperatura zawsze jest idealna. Wybieraj: opalanie czy sporty wodne.

Reklama

W przeszłości tę niewielką wyspę położoną na południu Morza Karaibskiego u wybrzeży Wenezueli często nawiedzali piraci – dziś roi się tu od turystów. Najczęściej kierują się oni na południowo-zachodnie wybrzeże, gdzie królują piaszczyste, białe plaże. Do najsłynniejszych spośród nich należą Eagle Beach i Palm Beach. Obie nadają się idealnie nie tylko do leniuchowania, ale również do uprawiania sportów wodnych.

Na całej wyspie nie brakuje wypożyczalni sprzętu, dlatego ściągają tu miłośnicy windsurfingu, nurkowania, żeglowania czy nart wodnych. Ich ulubione miejsce to port Barcadera. Ciekawą opcją jest również wędkarstwo na otwartym morzu czy udział w safari, które pozwoli zwiedzić wszystkie zakamarki wyspy. Bujnie toczy się również życie nocne: znajdziesz tu mnóstwo restauracji, kawiarni, karaibskich barów, kasyn i sklepów.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest jaskinia Bushirbana, słynąca z pozostałości dawnych kopalni złota. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowego Arikok, gdzie można znaleźć również inne ciekawostki historyczne (takie jak indiańskie petroglify i dawna holenderska plantacja) oraz naturalne atrakcje turystyczne (najwyższa góra wyspy – Mount Jamanota – oraz jaskinia Guadirikiri Caves).

Gdy znudzi Cię już opalanie się i pluskanie w wodzie, koniecznie wybierz się również do kaplicy w Alto Vista. Została ona zbudowana w XVIII w. przez hiszpańskich misjonarzy. Kolejnym miejscem, którego nie możesz przegapić, jest Oranjestad, stolica Aruby. Powstała wokół Fortu Zoutman z końca XVIII w., będącego po dziś dzień główną jej atrakcją.

Olbrzymie wrażenie robi wspaniała zabudowa z czasów kolonialnych – przechadzając się ulicami miasta, można pomyśleć, że przeniosło się do Holandii

Zresztą motywy holenderskie zauważysz w architekturze na całej wyspie. Są one jednak umiejętnie połączone z lokalnymi wpływami, co daje unikalny styl niespotykany gdzie indziej. Zajrzyj też do muzeum archeologicznego, pokazującego historię Arawaków – plemienia zamieszkującego pierwotnie Arubę. Będąc w mieście, warto zobaczyć również port i Wieżę Wilhelma III, znajdujące się niedaleko fortu.

Praktycznie przez cały rok na wyspie utrzymuje się podobna temperatura (ok. 27-30°C), rzadko pojawiają się deszcze i nie występuje zagrożenie huraganami. To zaś sprawia, że florę reprezentują głównie wysokie kaktusy i sukulenty, palmy kokosowe i święte drzewa divi-divi, które dzięki działaniu wiatru przyjmują niezwykłe kształty. Wzdłuż dość mało zróżnicowanego brzegu nie brakuje pięknych, długich plaż, turkusowo-niebieskiego morza i raf koralowych, dzięki którym Aruba przez wielu turystów traktowana jest jak raj na Ziemi.

Wyspa ze względu na suchy klimat podrównikowy jest jałowa. Uprawia się tu głównie aloesy, które nie wymagają nawadniania. Dlatego koniecznie spróbuj lokalnej specjalności, czyli przetworów z nich.

Anna Kryńska

Na żywo

Zobacz również

  • Pobyt w Parku Narodowym Etosza w Namibii jest niczym oglądanie filmu przyrodniczego na żywo. Tu nigdy nie wiesz, co zdarzy się za chwilę, bo reżyserem jest wyłącznie natura. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.