Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (13:05)

    Cartagena - stolica kolumbijskiego departamentu Bolivar

Słoneczne dni, ciepłe morze, interesująca historia z udziałem przystojnych i bezlitosnych piratów co roku przywodzą do Cartageny de Indias w Kolumbii setki turystów.

Jest ona głównym portem Kolumbii. A przy tym jednym z najpiękniejszych miast kolonialnych na kontynencie południowoamerykańskim. Założył je w 1533 r. Pedro de Heredia. Osada bardzo szybko stała się głównym hiszpańskim portem na Wybrzeżu Karaibskim, a także skarbcem, gdzie składowano cenne przedmioty zrabowane tubylcom przed ich przewiezieniem na Stary Kontynent.

Reklama

To sprawiło, że wielu piratów marzyło o zdobyciu Cartageny. Dość powiedzieć, że w XVI w. różni korsarze aż pięciokrotnie oblegali Cartagenę. Jednemu z nich, słynnemu sir Francisowi Drake'owi, udało się opanować port w 1586 r. Żeby się wykupić mieszkańcy wypłacili mu spory okup. By taka sytuacja się nie powtórzyła, wzniesiono fortyfikacje, które pozwoliły miastu przetrwać liczne ataki i oblężenia. Ich budowa trwała dwieście lat i zakończyła się w 1796 r.

Będąc w Cartagenie, wybierz się na spacer śladami historii. Wewnętrzne i zewnętrzne miasto oddzielają od siebie mury. W ich obrębie mieszczą się dzielnice El Centro, San Diego a także biedniejsze i nie tak malownicze Getsemaní.

Wędrując ich uliczkami, znajdziesz się w prawdziwym kolonialnym raju z dziesiątkami kolorowych ulic, budynkami, placami i kościołami z epoki

Wspominając dawne boje Kolumbijczyków, zwiedź fortyfikacje – Las Murallas. Zwróć uwagę na Puerta del Reloj, główną bramę do miasta. Wybierz się również na plac Piaza de los Coches, który służył w przeszłości jako targ niewolników. Odwiedź też klasztor i kościół San Pedro Claver założony przez Jezuitów w pierwszej połowie XVII w. Patronem świątyni został zakonnik, który nazywany był „Apostołem Czarnych” ponieważ całe życie służył niewolnikom sprowadzonym z Afryki.

Jeśli pasjonuje Cię historia, zajrzyj do Plaza de Bolívar (wcześniej Plaza de Inquisición). W jego pobliżu znajduje się Pałac Inkwizycji. Był on siedzibą Trybunału Karnego od 1610 r. To tutaj wszczynano postępowania głównie z oskarżenia o magię, czarnoksięstwo czy bluźnierstwo. Obecnie w pałacu mieści się muzeum przedstawiające narzędzia tortur.

Gdy już zmęczy Cię zwiedzanie usiądź w jednej z licznych kafejek, by skosztować znanej na całym świecie wyśmienitej kawy. Owoce tej rośliny zbierane są o poranku lub podczas padającego deszczu. Jako pamiątkę lub upominek z wakacji z Kolumbii najlepiej przywieźć biżuterię ze szmaragdami, bowiem te kamienie są tutaj najpowszechniej występującymi minerałami. Jeśli w drodze na lotnisko czas Ci pozwoli, wybierz się do Muzeum Złota w stolicy kraju – Bogocie. Olśni Cię przepychem.

Anna Kryńska

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.