Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (13:05)

    Cartagena - stolica kolumbijskiego departamentu Bolivar

Słoneczne dni, ciepłe morze, interesująca historia z udziałem przystojnych i bezlitosnych piratów co roku przywodzą do Cartageny de Indias w Kolumbii setki turystów.

Jest ona głównym portem Kolumbii. A przy tym jednym z najpiękniejszych miast kolonialnych na kontynencie południowoamerykańskim. Założył je w 1533 r. Pedro de Heredia. Osada bardzo szybko stała się głównym hiszpańskim portem na Wybrzeżu Karaibskim, a także skarbcem, gdzie składowano cenne przedmioty zrabowane tubylcom przed ich przewiezieniem na Stary Kontynent.

Reklama

To sprawiło, że wielu piratów marzyło o zdobyciu Cartageny. Dość powiedzieć, że w XVI w. różni korsarze aż pięciokrotnie oblegali Cartagenę. Jednemu z nich, słynnemu sir Francisowi Drake'owi, udało się opanować port w 1586 r. Żeby się wykupić mieszkańcy wypłacili mu spory okup. By taka sytuacja się nie powtórzyła, wzniesiono fortyfikacje, które pozwoliły miastu przetrwać liczne ataki i oblężenia. Ich budowa trwała dwieście lat i zakończyła się w 1796 r.

Będąc w Cartagenie, wybierz się na spacer śladami historii. Wewnętrzne i zewnętrzne miasto oddzielają od siebie mury. W ich obrębie mieszczą się dzielnice El Centro, San Diego a także biedniejsze i nie tak malownicze Getsemaní.

Wędrując ich uliczkami, znajdziesz się w prawdziwym kolonialnym raju z dziesiątkami kolorowych ulic, budynkami, placami i kościołami z epoki

Wspominając dawne boje Kolumbijczyków, zwiedź fortyfikacje – Las Murallas. Zwróć uwagę na Puerta del Reloj, główną bramę do miasta. Wybierz się również na plac Piaza de los Coches, który służył w przeszłości jako targ niewolników. Odwiedź też klasztor i kościół San Pedro Claver założony przez Jezuitów w pierwszej połowie XVII w. Patronem świątyni został zakonnik, który nazywany był „Apostołem Czarnych” ponieważ całe życie służył niewolnikom sprowadzonym z Afryki.

Jeśli pasjonuje Cię historia, zajrzyj do Plaza de Bolívar (wcześniej Plaza de Inquisición). W jego pobliżu znajduje się Pałac Inkwizycji. Był on siedzibą Trybunału Karnego od 1610 r. To tutaj wszczynano postępowania głównie z oskarżenia o magię, czarnoksięstwo czy bluźnierstwo. Obecnie w pałacu mieści się muzeum przedstawiające narzędzia tortur.

Gdy już zmęczy Cię zwiedzanie usiądź w jednej z licznych kafejek, by skosztować znanej na całym świecie wyśmienitej kawy. Owoce tej rośliny zbierane są o poranku lub podczas padającego deszczu. Jako pamiątkę lub upominek z wakacji z Kolumbii najlepiej przywieźć biżuterię ze szmaragdami, bowiem te kamienie są tutaj najpowszechniej występującymi minerałami. Jeśli w drodze na lotnisko czas Ci pozwoli, wybierz się do Muzeum Złota w stolicy kraju – Bogocie. Olśni Cię przepychem.

Anna Kryńska

Na żywo
Więcej na temat:Cartagena | san diego | stolica | plaza | XV | San | O | O | Pedro Rodriguez | muzeum | kontynent

Zobacz również

  • W samym centrum bezkresnego pustkowia Sahary znajduje się najbardziej odosobnione miejsce na świecie. Jest nim położona we wschodnim Czadzie wyżyna Ennedi. Tajemnice jej skalnych wąwozów zna tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.