Reklama
  • Poniedziałek, 22 czerwca 2015 (13:05)

    Gwadelupa - tam jedziemy bez wizy

Piaszczyste plaże, bajeczna rafa, wspaniałe wodospady oraz kreolska kuchnia – oto zalety wakacji na archipelagu.

Reklama

Karaibska Gwadelupa należy do terytorium zamorskiego Francji, swoim kształtem przypomina motyla, ale tak naprawdę tworzą ją dwie połączone ze sobą wyspy o bardzo zróżnicowanym krajobrazie – zachodnia Basse-Terre i wschodnia Grande-Terre.

Zwiedzanie zacznij od pokrytej lasami deszczowymi Basse-Terre, której znaczną część stanowi Park Narodowy Gwadelupy. Wielbicieli dzikiej przyrody zauroczy tropikalna dżungla, poprzecinana rzekami, oraz cudne wodospady.

Jeżeli lubisz górskie eskapady, wybierz się na najwyższy szczyt wyspy – wciąż aktywny wulkan La Soufriere (1467 m n.p.m.). Wspinaczka trwa co prawda 2-3 godziny, ale jej trud rekompensuje wspaniała panorama całej wyspy. Obowiązkowym punktem programu jest piknik w otoczeniu bujnej zieleni u stóp Cascade aux Ecrevisses (Wodospadu Raków). Zachodnie wybrzeże Basse-Terre to raj dla amatorów nurkowania i snorkelingu, czyli obserwowania życia podwodnego tuż spod powierzchni wody jedynie z maską i rurką. Rafy koralowe otaczające Iles de Pigeon (Wyspę Gołębi) tworzą Rezerwat Cousteau, nazwany tak od imienia słynnego badacza. Znajduje się on w czołówce światowej listy najlepszych miejsc do nurkowania.

Jeśli starczy Ci czasu, odwiedź również ogród botaniczny w Deshaies z oszałamiającym bogactwem egzotycznych kwiatów i drzew, Dom Kakao, Muzeum Rumu czy jedną z plantacji bananów.

Wschodnia część Gwadelupy – Grande-Terre jest dużo bardziej nizinna i piaszczysta

Oferuje turystom raj w postaci plaż o białym piasku i krystalicznie czystej, szmaragdowej wodzie. Jeśli marzy Ci się leniwy wy- poczynek, pojedź do miasteczek na południowym wybrzeżu – Sainte Anne albo Saint Francois.

Stamtąd koniecznie wybierz się na Pointe de Chateaux – najbardziej na wschód wyspy wysunięty cypel. Możesz też wyprawić się na jedną z mniejszych wysepek należących do jej archipelagu – La Desirade, Marie-Galante czy Les Saintes. Jej tropikalny klimat, rajskie plaże i kreolska kuchnia stanowią gwarancję udanego wakacyjnego odpoczynku.

Aż trudno uwierzyć, że u wybrzeży tych sielskich wysp w 1782 r. rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy angielską i francuską flotą.

Olga i Norbert Wojtokas

Na żywo
Więcej na temat:Tam | kao | wschodnia | Olga | norbert | park | Marie | muzeum

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.