Reklama
  • Czwartek, 7 stycznia 2016 (15:05)

    Jak dzisiaj wygląda Betlejem?

Przed Świętami Bożego Narodzenia przybywają tu chrześcijanie z całego świata. Małe, smutne, niezbyt bogate miasteczko, w którym narodził się Jezus Chrystus, znowu nabiera podniosłego charakteru. Na parę dni wszyscy zapominają o kulturowych różnicach i murze wokół Betlejem.

Reklama

Jak wyobrażasz sobie miejsce narodzin Jezusa Chrytusa? Jako oazę spokoju, miłości i pokoju? W takim razie możesz przeżyć rozczarowanie.

To nieduże miasto, położone ok. 8 km od Jerozolimy otoczone jest ze wszystkich stron przez poste- runki izraelskiej armii… Od 1995 roku Betlejem pozostaje pod władzą Palestyńczyków na terenie Autonomii Palestyńskiej.

Mieszkają w nim głównie muzułmanie. Pomimo muru postawionego przez Izraelczyków, który okala Betlejem z trzech stron, miasto nadal pozostaje otwartym, choć żeby się tu dostać, trzeba mieć przepustkę. Okresowo wprowadza się ułatwienia dla turystów przybywających do Ziemi Świętej.

Cel pielgrzymów

Przyjeżdżają tu, by zobaczyć Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Powstała ona w miejscu, gdzie znajdowała się grota uważana za miejsce narodzin Jezusa. Jej początki sięgają czasów cesarza Konstantyna Wielkiego.

Żeby wejść do światyni, trzeba schylić się i przekroczyć tzw. Drzwi Pokory. W XVII wieku zamurowano główne wejście do bazyliki, aby powstrzymać hordy tureckie wjeżdżające do niej konno.

Od 1852 roku opiekę nad bazyliką sprawują Kościoły grekoprawosławny, rzymskokatolicki i ormiański, które toczą ze sobą nieustanny spór – każdy z nich opiekuje się jakąś częścią świątyni. Grecy odpowiadają za ołtarz i główną nawę, katolicy i Ormianie – za nawy boczne.

Dla przybywających pielgrzymów nie ma to jednak znaczenia. Dla nich liczy się tylko fakt, że mogą się tu znaleźć.

IK

Religia. Miasto podzielone wyznaniami

Chociaż Betlejem kojarzy się najbardziej z Bazyliką Narodzenia, warto też wiedzieć, że zmarła tu Rachela – żona Jakuba, a także narodził się Dawid – król Izraela.

Tutaj meczety sąsiadują z kościołami prawosławnymi, katolickimi i ormiańskimi. Stąd też uroczystości Bożego Narodzenia obchodzone są aż trzykrotnie.

Z bazyliką sąsiaduje rzymskokatolicki Kościół św. Katarzyny. Umieszczona przed wejściem na kolumnie rzeźba przedstawia św. Hieronima, który mieszkał przez jakiś czas w pobliżu Groty Narodzenia.

Tuż obok niego wznosi się minaret. Teren pod budowę Meczetu Omara podarował Grecki Kościół Prawosławny. Na obrzeżach miasta, na granicy z cmentarzem muzułmańskim, znajduje się Grób Racheli – to trzecie najświętsze miejsce w judaizmie.

Kościół Groty Mlecznej

Palestyńska legenda mówi, że Matka Boska w drodze do Egiptu zatrzymała się tutaj, aby nakarmić niemowlę. Kilka kropli mleka spadło na skałę i w jednej chwili ska ła stała się mlecznobiała.

Fronton Kościółka Groty Mlecznej wymurowany jest z lokalnego kamienia. Przekraczając jednak wejście, od razu dostrzegamy, że środek to natu ralna grota.

Przed znanym obrazem Matki Boskiej Karmiącej często można spotkać miejscowe kobiety, zwłaszcza te oczekujące potomstwa.

Informator

WAŻNE: Obywatele polscy, legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy, mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni.

Ale uwaga! Może się zdarzyć, że strażnicy na granicy skrócą ten czas, np. do miesiąca!

DOJAZD: Najlepsza opcja to droga lotnicza. Z Polski do Tel Avivu latają Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air oraz izraelskie EL-AL. Z lotniska do Betlejem można dostać się autobusem.

WALUTA: Nowy szekel izraelski (1 PLN = 0.9768 ILS)

CZAS: W Izraelu czas jest przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do czasu środkowoeuropejskiego.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.