Reklama
  • Poniedziałek, 12 grudnia 2016 (11:05)

    Karyntia – urocza kraina na południu Austrii

Idealny wypoczynek dla miłośników pięknych jezior i alpejskich szlaków.

Karyntia to najdalej na południe wysunięty region Austrii. Graniczy z Włochami i Słowenią. Większość turystów z Polski szybko go mija w drodze do Włoch, jadąc autostradą z Wiednia w kierunku Wenecji. A szkoda, bo warto się tu zatrzymać.

Można pić wodę wprost z jezior

Reklama

Karyntia słynie z ogromnej ilości jezior oraz wspaniałych alpejskich szlaków, po których można wędrować pieszo lub jeździć rowerem. Jest tu ponad 1,2 tys. zbiorników wodnych, z czego 200 to duże jeziora, w których można się kąpać. Woda w nich jest tak czysta, że nadaje się do picia!

Największe, Ossiacher See, liczy 11 km długości, a dookoła niego prowadzi blisko 30-kilometrowa ścieżka rowerowa. Z kolei Millstätter See jest jednym z najcieplejszych kąpielisk w Alpach. Temperatura wody wynosi w nim aż 26°C. Jezioro, nazywane skarbem Karyntii, leży na wysokości 588 m n.p.m., otoczone jest górami, i ma głębokość 141 m.

Tuż nad jego brzegiem, w miejscowości Millstätt, można wykąpać się w łaźni z podgrzewaną wodą. Warto też zajrzeć do zabytkowego klasztoru benedyktynów, którego początki sięgają XI wieku. W Karyntii są setki kilometrów szlaków.

Najbardziej znany, Alpe-Adria-Trail, ciągnie się przez 750 km od najwyższego szczytu Austrii (Grossglockner), poprzez Słowenię, aż do Triestu nad morzem.

MM

Przydatne informacje

Z Warszawy do Villach jest ok. tysiąc kilometrów. Za benzynę oraz winiety autostradowe zapłacimy ok. 800-1 tys. zł. Promocyjny bilet PKP na tej trasie kosztuje 39 euro (dorośli), dzieci płacą tylko za miejscówkę (4 euro).

4 noclegi w 3-gwiazdkowym apartamencie rodzinnym ze śniadaniem i obiadokolacją w regionie Villach to koszt ok. 400 euro. Jeśli jedziemy na dłużej, skorzystajmy z noclegów w gospodarstwach agroturystycznych (od 700 euro/7 dni).

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.