Reklama
  • Środa, 4 maja 2016 (15:00)

    Lecznicze źródła w Czechach

Lecznicze źródła, relaks w gorących wodach i zabiegi wellness. Na dodatek w czeskich uzdrowiskach czeka nas urokliwa, kameralna architektura i wyborne piwo!

Reklama

Karlowe Wary. Kurort z cesarskim szykiem

Kwintesencja uzdrowiskowej elegancji plus malownicze położenie w zalesionej dolinie. To tylko dwa z wielu powodów, by wiosną odwiedzić czeskie Karlowe Wary.

Największym bogactwem uzdrowiska są gorące źródła wód mineralnych. Znajdują się w centrum miasta, otoczone pięknymi kolumnadami. Spacerując tutaj, niedaleko rzeki Teplej, do dzbanuszka trzeba nabrać wody z jednego ze źródeł i poddać się atmosferze.

Tutejsze wody zalecane są przy chorobach układu trawienia, zaburzeń metabolizmu, ale także przy chorobach onkologicznych i narządów ruchu. Warto zwiedzić budynek Teatru Miejskiego, Cesarskich Łaźni i kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny (niedaleko stąd tryska najgorętsze źródło Karlowych Warów – Vřídlo).

W mieście mamy mnóstwo stylowych willi oraz domów uzdrowiskowych do wyboru. Jeśli planujemy wypad do wód w lipcu, trzeba koniecznie z dużym wyprzedzeniem rezerwować miejsce, bo wtedy odbywa się tu słynny festiwal filmowy.

Cieplice. Z muzyką w tle

Podnóże Rudaw (Krušné hory) to region, gdzie czas płynie leniwie, a my wygrzani słońcem i ciepłymi źródłami regenerujemy siły.

Z cieplickich wód wykorzystywanych do leczenia schorzeń układu ruchu, chorób neurologicznych, a także zaburzeń układu krwionośnego korzystali kompozytorzy Chopin, Liszt, Beethoven oraz niemiecki poeta Goethe. A najbardziej imponujący dom zdrojowy – Císařské lázně (Łaźnie Cesarskie) został nazwany na cześć najsłynniejszego z gości – cesarza Franciszka Józefa.

Warto wybrać się też na spacer do cieplickiego zamku, gdzie car Aleksander I, cesarz Austrii Franciszek I oraz król pruski Fryderyk Wilhelm zawarli Święte Przymierze przeciwko Napoleonowi.

W zamkowym ogrodzie z jeziorem, po którym pływają łabędzie, przyjemnie zatrzymać się na krótki odpoczynek. W ciągu dnia warto odwiedzić Aquacentrum z wodą termalną, by skorzystać z basenów pod gołym niebem. To zdrowa atrakcja dla dorosłych i dla dzieci!

Informacje

✣ Podczas festiwalu w Karlowych Warach gwiazdy najchętniej zatrzymują się w Grand Hotelu Pupp (uznawanym za jeden z najlepszych na świecie), w hotelu Imperial albo Therma.

✣ O likierze ziołowym Becherovka, mówi się, że to trzynaste źródło Karlowych Warów. Pięknymi pamiątkami z uzdrowiska będą szkło z huty Moser czy porcelana firmy Thun.

✣ Niedaleko Cieplic znajduje się sztuczne jezioro Barbora (lom Barbora), idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Golfistów z kolei na pewno ucieszy położone niedaleko pole golfowe.

✣ Ciekawa wycieczka czeka nas do pałacu w Duchcovie niedaleko Cieplic, gdzie ostatni rok życia spędził Giacomo Casanova.

✣ W Cieplicach warto skosztować piwa górnej fermentacji (Mistr lázeňský 130, Ležák lázeňský) oraz kawy i deserów w Cafe Restaurant Sissi.

Olivia

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.