Reklama
  • Poniedziałek, 4 kwietnia 2016 (13:05)

    Meczet Hagia Sophia

Reklama

Hagia Sophia (Kościół Mądrości Bożej) w Istambule to jeden z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej i jedna z największych świątyń na świecie. Zachwyca od 1400 lat. To tutaj, w misternie zdobionej sułtańskiej loży, która dawała mu przywilej prywatności, modlił się Sulejman Wspaniały.

Mógł przychodzić do niej niezauważony! Aby upiększyć meczet, ofiarował dwie lampy z brązu umieszczone po obu stronach mihrabu (niszy kościelnej). Z czasem wokół budowli powstały budynki bibliotek, mauzolea i fontanna do ablucji.

W 1530 roku najpewniej Hagia Sophia była świadkiem zaślubin sułtana Sulejmana z jego ukochaną Hürrem. Przez 916 lat świątynia służyła chrześcijanom, a następnie przez 481 lat muzułmanom. Hagia Sophia stała się pomostem między tymi dwiema religiami. Dziś mieści się w niej muzeum.

Wciąż zachwyca pięknymi mozaikami czy podłogą wyłożoną marmurem w falujące pasy, imitujące rozkołysane morze.

Z kolei w jednej z kolumn, zwanej płaczącą, znajduje się otwór. Zgodnie z legendą, jeśli wsuniemy tam kciuk, obrócimy o 360 stopni, a po wyjęciu okaże się wilgotny, to spełni się skryte życzenie. Zawsze stoi kolejka chętnych do sprawdzenia, czy to prawda.

Więcej na temat:Hagia Sophia | meczet | sulejman | K.O.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.