Reklama
  • Środa, 16 grudnia 2015 (11:05)

    Podróż do Masady nad Morzem Martwym w Izraelu

Powstała około 40 lat p.n.e., Masada jest żydowską twierdzą położoną na szczycie samotnego płaskowyżu na Pustyni Judejskiej. By do niej dotrzeć, można się wspiąć po stromym zboczu (co zajmuje około godziny) albo w 3 minuty wjechać kolejką linową. Na samej górze rozciąga się przepiękny widok na Morze Martwe.

Wybór śmierci nad życiem w niewoli

Reklama

Twierdza ma dla Izraelitów istotne znaczenie symboliczne i kulturowe. Po upadku Jerozolimy Masada pozostała jedynym miejscem, zajmowanym przez Zelotów (działającego głównie w Judei polityczno-religijnego ugrupowania, które m.in. agitowało za buntem przeciwko Imperium Rzymskiemu).

Do podbicia twierdzy Rzymianie rzucili ogromną siłę, około 5000 żołnierzy i 9000 niewolników. Niemający szans Zeloci, by nie dostać się do niewoli, popełnili samobójstwo. Masada jest symbolem nieprawdopodobnego męstwa Żydów, dlatego to tutaj wojsko składa przysięgę.

Dzieła operowe pod rozgwieżdżonym niebem

Od pięciu lat raz w roku Masada staje się najważniejszym miejscem w Izraelu. A to za sprawą organizowanego Festiwalu Operowego Masada. Na piaskach pustyni budowana jest scena, zaplecze artystów i widownia na kilka tysięcy miejsc.

Goście uczestniczą we wspaniałym trzygodzinnym widowisku operowym pod rozgwieżdżonym niebem. W przerwie w wybudowanym foyer można się posilić i ugasić pragnienie. W tym roku aranżacja wystroju była w stylu starożytnego Rzymu. Po przedstawieniu każdy rusza do swojego autobusu lub samochodu na wybudowanym z tej okazji parkingu.

Wraca się w całkowitej ciemności, ale nie całkowitej ciszy, bo dźwięki arii operowych jeszcze wszystkim rozbrzmiewają w uszach. Festiwal przyciąga coraz liczniejszą publiczność z Polski. I to nie tylko miłośników muzyki poważnej.

Duże zainteresowanie budzą interpretacje reżysera operowego Michała Znanieckiego, który zadebiutował w 2014 roku, wystawiając „Traviatę” Giuseppe Verdiego. Widowisko odniosło duży sukces. W tym roku, w czerwcu, przedstawił „Carmina Burana”.

Natomiast w przyszłym wystawi aż dwa dzieła operowe, czyli Festiwal Operowy Masada będzie należał tylko do niego.

Jak zwiedzić twierdzę

Twierdza Masada czynna jest codziennie w godz. 8.00–16.00. W okresie od marca do września w godz. 8.00–17.00. Wstęp jest płatny. Dorośli 67 szekli (ok. 70 zł), dzieci 38 (ok. 40 zł).

Dodatkowo płatna jest kolejka linowa w jedną stronę: 24 szekli (ok. 25 zł), dzieci 13 szekli (ok. 15 zł).

Najtańszy hostel, a także najbliżej położony, to Hi Masada.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Nad morzem | NAD | Carmina

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.