Reklama
  • Piątek, 22 stycznia 2016 (11:05)

    Sylwestrowa noc w Japonii

W Kraju Kwitnącej Wiśni sylwestrowa noc to nie tylko zabawa, ale także duchowe ceremonie. Nadejście Nowego Roku ogłasza dźwięk największego w Japonii dzwonu, znajdującego się w świątyni Chion-In w Kioto. Waży on aż 74 tony i jest jednym z najcięższych dzwonów na świecie.

Osechi-ryōri (na zdjęciu obok) to tradycyjne japońskie potrawy noworoczne. Podaje się w drewnianych lub lakowych kwadratowych pudełkach. Każdy element w pudełku ma swoje znaczenie. Na przykład: daidai (potrawa z japońskiej pomarańczy) symbolizuje życzenia dla dzieci, kuro-mame (czarna soja) to życzenie zdrowia, kazunoko (czarny śledź) to płodność i szczęście, które przyniosą narodzone dzieci, konbu (wodorosty) oznaczające radość, ai yaki (dorada) związana z japońskim słowem medetai (pomyślność).

Reklama

Jednak najważniejsze w zestawie są: azukuri, czyli suszone sardynki gotowane w sosie sojowym, które symbolizują obfitość żniw oraz zoni – zupa, oznaczająca witalność. Wszystkie potrawy są tak przygotowane, aby można było je przechowywać bez konieczności wkładania do lodówki. Najczęściej są one piklowane lub z dużą ilością cukru. Zestawy kupuje się w centrach handlowych i mniejszych sklepach.

Nowy Rok to najważniejsze święto w japońskiej kulturze. Określa się go jako Shōgatsu san-ga-nichi, czyli Trzy Dni Stycznia, ponieważ tyle właśnie trwają.

Przygotowania do Nowego roku rozpoczynają się w domu, który według tradycji ma być oczyszczony ze złych wspomnień i przeżyć. Pozbywa się rzeczy nieużywanych bądź przypominających przykre sytuacje z przeszłości.

Następnie dekoruje się dom ozdobami z bambusów, słomy ryżowej, gałązek sosny oraz kolorowego papieru. Składane są ofiary bóstwom urodzaju w postaci owoców, warzyw i nasion. W trakcie przygotowań wysyła się także kartki z życzeniami dla najbliższych.

Czas modlitwy, czas zabawy

Noc 31 grudnia spędza się z rodziną, spożywając tradycyjne dania oraz odwiedzając świątynie. Podczas posiłku spożywane jest przede wszystkim danie z gryczanym makaronem toshikoshi, symbolizującym przejście ze starego do nowego roku.

O północy w buddyjskich świątyniach rozbrzmiewa 108 uderzeń w dzwony joya-no kane. Według lokalnych wierzeń, dźwięk dzwonów ma uwolnić człowieka właśnie od 108 złych pragnień, które nosi w sobie. Wtedy mieszkańcy wznoszą też modlitwy. Największe świątynie w Japonii to Meiji Jingu, Kawasaki Daishi oraz Naritasan Shinshoji – odwiedza je kilka milionów wiernych.

W świątyniach można zobaczyć rytualne tańce, wypić noworoczne sake oraz kupić przepowiednię na nadchodzący rok. Pierwszy dzień nowego roku Japończycy zaczynają od hatsu-hindoe, co oznacza oglądanie wschodu Słońca. Następnie składają sobie życzenia i wręczają prezenty dzieciom (zwykle są to ozdobne koperty z pieniędzmi). Rodziny spożywają osechi-ryori, tradycyjne noworoczne potrawy.

Japończycy wierzą, że pierwsze dni stycznia wyznaczają cały nadchodzący rok, dlatego jest to czas odpoczynku, zabawy i zacieśniania więzi. Obchody Nowego Roku kończą się 14 stycznia. Palone są wtedy ozdoby, a rodziny i znajomi spotykają się w swoich domach na świąteczne posiłki i zabawy.

EJ

Życie na gorąco
Więcej na temat:noc | trzy dni | N. | n | Kioto | Trzy | Japonia

Zobacz również

  • W samym centrum bezkresnego pustkowia Sahary znajduje się najbardziej odosobnione miejsce na świecie. Jest nim położona we wschodnim Czadzie wyżyna Ennedi. Tajemnice jej skalnych wąwozów zna tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.