Reklama
  • Piątek, 22 stycznia 2016 (11:05)

    Sylwestrowa noc w Japonii

W Kraju Kwitnącej Wiśni sylwestrowa noc to nie tylko zabawa, ale także duchowe ceremonie. Nadejście Nowego Roku ogłasza dźwięk największego w Japonii dzwonu, znajdującego się w świątyni Chion-In w Kioto. Waży on aż 74 tony i jest jednym z najcięższych dzwonów na świecie.

Osechi-ryōri (na zdjęciu obok) to tradycyjne japońskie potrawy noworoczne. Podaje się w drewnianych lub lakowych kwadratowych pudełkach. Każdy element w pudełku ma swoje znaczenie. Na przykład: daidai (potrawa z japońskiej pomarańczy) symbolizuje życzenia dla dzieci, kuro-mame (czarna soja) to życzenie zdrowia, kazunoko (czarny śledź) to płodność i szczęście, które przyniosą narodzone dzieci, konbu (wodorosty) oznaczające radość, ai yaki (dorada) związana z japońskim słowem medetai (pomyślność).

Reklama

Jednak najważniejsze w zestawie są: azukuri, czyli suszone sardynki gotowane w sosie sojowym, które symbolizują obfitość żniw oraz zoni – zupa, oznaczająca witalność. Wszystkie potrawy są tak przygotowane, aby można było je przechowywać bez konieczności wkładania do lodówki. Najczęściej są one piklowane lub z dużą ilością cukru. Zestawy kupuje się w centrach handlowych i mniejszych sklepach.

Nowy Rok to najważniejsze święto w japońskiej kulturze. Określa się go jako Shōgatsu san-ga-nichi, czyli Trzy Dni Stycznia, ponieważ tyle właśnie trwają.

Przygotowania do Nowego roku rozpoczynają się w domu, który według tradycji ma być oczyszczony ze złych wspomnień i przeżyć. Pozbywa się rzeczy nieużywanych bądź przypominających przykre sytuacje z przeszłości.

Następnie dekoruje się dom ozdobami z bambusów, słomy ryżowej, gałązek sosny oraz kolorowego papieru. Składane są ofiary bóstwom urodzaju w postaci owoców, warzyw i nasion. W trakcie przygotowań wysyła się także kartki z życzeniami dla najbliższych.

Czas modlitwy, czas zabawy

Noc 31 grudnia spędza się z rodziną, spożywając tradycyjne dania oraz odwiedzając świątynie. Podczas posiłku spożywane jest przede wszystkim danie z gryczanym makaronem toshikoshi, symbolizującym przejście ze starego do nowego roku.

O północy w buddyjskich świątyniach rozbrzmiewa 108 uderzeń w dzwony joya-no kane. Według lokalnych wierzeń, dźwięk dzwonów ma uwolnić człowieka właśnie od 108 złych pragnień, które nosi w sobie. Wtedy mieszkańcy wznoszą też modlitwy. Największe świątynie w Japonii to Meiji Jingu, Kawasaki Daishi oraz Naritasan Shinshoji – odwiedza je kilka milionów wiernych.

W świątyniach można zobaczyć rytualne tańce, wypić noworoczne sake oraz kupić przepowiednię na nadchodzący rok. Pierwszy dzień nowego roku Japończycy zaczynają od hatsu-hindoe, co oznacza oglądanie wschodu Słońca. Następnie składają sobie życzenia i wręczają prezenty dzieciom (zwykle są to ozdobne koperty z pieniędzmi). Rodziny spożywają osechi-ryori, tradycyjne noworoczne potrawy.

Japończycy wierzą, że pierwsze dni stycznia wyznaczają cały nadchodzący rok, dlatego jest to czas odpoczynku, zabawy i zacieśniania więzi. Obchody Nowego Roku kończą się 14 stycznia. Palone są wtedy ozdoby, a rodziny i znajomi spotykają się w swoich domach na świąteczne posiłki i zabawy.

EJ

Życie na gorąco
Więcej na temat:noc | trzy dni | Kioto | Trzy | Japonia

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.